MSI Claw 8 EX AI+: Niesamowita wydajność w niedostępnej cenie

Czy MSI Claw 8 EX AI+ z procesorem Intel Arc G3 Extreme SoC to Twoje nowe marzenie? Niesamowita wydajność w cenie, która może przewyższyć Twoje oczekiwania. Dowiedz się więcej!

Recenzja MSI Claw 8 EX AI+: szybki rzut oka

MSI Claw 8 EX AI+ to wydajna przenośna konsola do gier, która umożliwia uruchamianie gier na PC i Xbox z szerokiej gamy sklepów z grami. Wyposażona w chipset Intel Arc G3 Extreme, procesor graficzny Intel Arc B390 i 32 GB pamięci RAM, jest to zdecydowanie najpotężniejsze przenośne urządzenie do gier, jakie kiedykolwiek miałem w rękach. Jednak ta wydajność ma swoją cenę: porównywalną z dwiema konsolami Steam Deck OLED lub laptopem gamingowym ze średniej półki .

Zacznijmy od wyglądu zewnętrznego: MSI Claw 8 EX AI+ prezentuje się fantastycznie. Jego duży, ośmiocalowy ekran oferuje oszałamiająco bogate kolory i niezwykle płynną częstotliwość odświeżania 120 Hz. Subtelne podświetlenie RGB wokół asymetrycznie rozmieszczonych drążków i fioletowa kolorystyka Void Purple nadają urządzeniu niepowtarzalny wygląd, który zdecydowanie wyróżnia go z tłumu.

Ale design urządzenia wykracza poza samą estetykę. Gałki i spusty z efektem Halla nie tylko oferują dłuższą żywotność, ale są również niezwykle responsywne, choć nie tak czułe, jak wersje TMR, które można obecnie znaleźć w niektórych kontrolerach. Jednocześnie, urządzenie leżało w dłoniach niezwykle wygodnie – byłem szczerze zaskoczony jego lekkością jak na urządzenie do gier ważące zaledwie 786 g – choć z jakiegoś powodu jego laserowo grawerowane uchwyty sprawiały, że moje dłonie się pociły.

To, co naprawdę umacnia pozycję MSI Claw 8 EX AI+ jako jednego z najlepszych laptopów gamingowych, to jego wydajność. To pierwszy laptop gamingowy na rynku z chipsetem Intel Arc G3 Extreme, co ma wyraźny wpływ na wrażenia z gry. Chociaż testy porównawcze wykazały podobną wydajność procesora do niedawnego Asus ROG Xbox Ally X, dzięki procesorowi graficznemu Intel Arc B390 i 32 GB pamięci RAM, udało mu się przebić wyniki benchmarków 3DMark o 35% do 76% – co stanowi znaczącą poprawę wydajności.

Liczby nie oddają całej historii; jak więc właściwie radził sobie Pazur? Cóż, Baldur's Gate 3 prezentował się absolutnie oszałamiająco na ustawieniach graficznych Ultra, a jednocześnie utrzymywał przyzwoitą liczbę klatek na sekundę, wynoszącą 38. Tymczasem, pomimo premiery dopiero w 2025 roku, zarówno Doom: The Dark Ages , jak i Clair Obscur: Expedition 33 działały idealnie płynnie z prędkością 60 klatek na sekundę – niezależnie od tego, czy mordowałem demony, czy parowałem niszczycielskie ataki, nie było absolutnie żadnych opóźnień ani zacięć. Nawet wymagający The Elder Scrolls 4: Oblivion Remastered sporadycznie osiągał 60 klatek na sekundę… po czym w najbardziej zatłoczonych obszarach spadał naprzemiennie. Mimo to, to imponująca wydajność jak na przenośne urządzenie do gier.

Zbliżenie na MSI Claw 8 EX AI+, pokazujące lewy joystick, pad kierunkowy, przycisk View i przycisk szybkich ustawień.

Jednak MSI Claw 8 EX AI+ stoi przed istotną przeszkodą: ceną. Za jego wysokiej klasy podzespoły trzeba zapłacić wysoką cenę – 1,799.99 USD / 1,399.99 GBP / 2,849 AUD. To cena nie tylko znacznie wyższa niż w przypadku jakiegokolwiek innego laptopa gamingowego, ale także porównywalna z ceną niektórych laptopów gamingowych ze średniej półki.

To stanowi poważny problem dla Claw. Chociaż niektóre z najlepszych laptopów gamingowych mają podobne ceny, wiele z nich oferuje lepszą wydajność w naszych testach porównawczych. Nie zrozumcie mnie źle: żaden inny laptop gamingowy nie oferuje takiej ergonomii ani kompaktowej formy, jak ten, ale podejrzewam, że poważni gracze, którzy mogą sobie pozwolić na taki sprzęt, będą skłonni poświęcić wydajność na rzecz większej mobilności.

To naprawdę przykre, bo pod niemal każdym względem MSI Claw 8 EX AI+ to fantastyczny laptop do gier, który przerósł moje oczekiwania co do tego, co oferuje tego typu urządzenie. Chciałbym go mieć. Ty też powinieneś. Ale nie jestem przekonany, czy którykolwiek z nas może uzasadnić ten wydatek.

Zbliżenie na MSI Claw 8 EX AI+, pokazujące prawy joystick, przyciski przednie, przycisk Menu i przycisk MSI Center M.

Recenzja MSI Claw 8 EX AI+: cena i dostępność

MSI Claw 8 EX AI+ jest już dostępny w sprzedaży, a jego premiera miała miejsce 23 czerwca 2026 r. Jak widać po jego specyfikacji — lub jeśli szybko spojrzymy na wyniki testów wydajności — jest to bardzo wydajny laptop do gier.

To urządzenie jest pierwszą konsolą mobilną na rynku z chipsetem Intel Arc G3 Extreme, który obejmuje 12-rdzeniowy procesor graficzny Intel Arc B390 i ogromne 32 GB pamięci RAM. To stawia ją daleko przed większością konkurentów, nawet jeśli pod względem mocy obliczeniowej nie może konkurować z najlepszymi laptopami do gier.

Niestety, niczym bohater greckiej tragedii – a raczej Odyseusz – ma on jedną fatalną wadę: cenę . 1,799.99 USD / 1,399.99 GBP / 2,849 AUD to prawdopodobnie najbardziej wygórowana cena, jaką widziałeś od jakiegoś czasu, a dotyczy to również wszystkich, którzy w mediach społecznościowych chwalili się dziwactwami podczas sierpniowego zaćmienia Słońca. Choć ta cena może nie roztopić dosłownie twoich siatkówek, prawdopodobnie skłoni cię do zastanowienia się dwa razy.

Dla porównania, skrytykowaliśmy cenę Asus ROG Xbox Ally X w dniu premiery – wynosiła ona zaledwie 999.99 USD / 799.99 GBP / 1,599 AUD. Claw 8 EX AI+ znacznie przewyższa wszystkie inne konsole przenośne, zbliżając się do kategorii laptopów gamingowych. Na przykład, Alienware 16X Aurora ze średniej półki, z procesorem Intel Core Ultra 9 275HX, kartą graficzną Nvidia GeForce RTX 5070 i 32 GB pamięci DDR5, kosztuje 1,999.99 USD / 1,799 GBP (około 2,800 AUD). Ostatecznie podejrzewam, że niewielu graczy okazjonalnych będzie mogło sobie pozwolić na taką cenę , a ci, którzy będą mogli sobie na nią pozwolić, oczekują w zamian imponującej wydajności.

Zbliżenie prawego górnego rogu urządzenia MSI Claw 8 EX AI+, pokazujące prawy przycisk zasilania, prawy przycisk boczny, przyciski głośności, gniazdo słuchawkowe i gniazdo karty microSD.

Recenzja MSI Claw 8 EX AI+: Specyfikacja

Przesuń, aby przewijać w poziomie

ال

Specyfikacje

Cena £

1,799.99 USD / 1,399.99 GBP / 2,849 USD

ekran

8-calowy ekran dotykowy IPS, rozdzielczość FHD+ (1920 x 1200), proporcje obrazu 16:10, jasność 500 nitów i częstotliwość odświeżania 120 Hz

Jednostka centralna (CPU)

Intel Arc G3 Extreme

Procesor graficzny

Intel Arc B390

Pamięć o dostępie swobodnym (RAM)

32 GB LPDDR5X-8533

Przechowywanie

Dysk SSD PCIe Gen4 NVMe o pojemności 1 TB

porty

2x USB-C / Thunderbolt 4, 1x czytnik kart microSD Express, 1x gniazdo słuchawkowe/mikrofonowe 3.5 mm

waga

1.73 funta / 786 g

Wymiary

11.7 x 4.9 x 0.94 cala / 297 x 124 x 24 mm

Recenzja MSI Claw 8 EX AI+: Wygląd

Szczerze mówiąc, kiedy pierwszy raz trzymałem w ręku MSI Claw 8 EX AI+, byłem zaskoczony jego lekkością i łatwością obsługi. Zasadniczo nie jest to małe urządzenie do gier; ma mniej więcej te same rozmiary co Steam Deck OLED czy Lenovo Legion Go S i waży 786 g, co czyni go najcięższym przenośnym urządzeniem do gier, jakie do tej pory testowałem. Mimo to nigdy nie wydawał się nieporęczny; wręcz przeciwnie, wygodnie leżał w dłoni.

Przypisuję to ergonomicznej konstrukcji. Oprócz dobrego wyważenia, urządzenie posiada szerokie uchwyty, w przeciwieństwie do poprzednich modeli MSI Claw. Uchwyty te były bardzo wygodne w dłoniach, choć nie tak łatwe w trzymaniu, jak te rozgałęzione, które naśladują kontrolery w Asus ROG Xbox All-in-One X.

Grawerowana laserowo faktura uchwytów również pomogła, pozwalając mi pewnie trzymać Claw. Muszę jednak przyznać, że nie jest on tak wygodny, jak niektóre z najlepszych kontrolerów Xbox, które testowałem; wydawał się nieco szorstki, a moje dłonie szybko się pociły, gdy próbowałem „zgnieść scapataty” w Clair Obscure: Expedition 33.

Dobre wrażenie, jakie MSI Claw 8 EX AI+ wywarł nie tylko na wydajności, ale również na innych aspektach sensorycznych. Nie, nie czułem tego – mówię o atrakcyjności wizualnej, a nie o smaku. Subtelne podświetlenie RGB wokół każdego z drążków było moim ulubionym, choć szczególnie doceniłbym jego delikatne krzywizny i kolor Void Purple. Szczerze mówiąc, nie jestem zbyt entuzjastycznie nastawiony do ekranu wystającego poza dolną krawędź urządzenia, ale ta konstrukcja wydaje się być coraz bardziej powszechna, podobnie jak wystające uchwyty Asus ROG Ally X, które tworzą podobny efekt.

A skoro już o wyświetlaczach mowa, to choć nie tak imponujący jak OLED w Steam Decku, Claw 8 EX AI+ rzeczywiście ma piękny wyświetlacz. Jego ośmiocalowy ekran o proporcjach 16:10 oferuje rozdzielczość 1920 x 1200 pikseli, nie wspominając o zmiennej częstotliwości odświeżania do 120 Hz. Każda gra, w którą grałem, wyglądała niesamowicie szczegółowo i płynnie, niczym bita śmietana pod lampą grzewczą. Jednocześnie, typowa jasność 500 nitów była wystarczająca w większości ustawień – mogłem grać nawet na zewnątrz przy maksymalnej jasności, choć szybko uległ on oślepieniu przez sierpniowe słońce, gdy skierowałem go bezpośrednio na ekran.

Zbliżenie tylnej części urządzenia MSI Claw 8 EX AI+, pokazujące lewy przycisk makro.

Każdy, kto zna poprzednie wersje MSI Claw, uzna ten design za znajomy. Claw 8 EX AI+ posiada te same asymetryczne gałki analogowe, przyciski w stylu Xbox oraz pionowo ułożone przyciski Menu, MSI Center M, View i Quick Setting, które znaliście z poprzednich wersji. Z tyłu znajdują się tylko dwa przyciski makr, co szczerze mówiąc wydaje się nieco skąpe w porównaniu z czterema dostępnymi w Steam Deck i wielu kontrolerach Xbox.

Zaletą Claw 8 EX AI+ jest to, że posiada gałki i spusty z efektem Halla – oprócz zapobiegania nieuniknionym problemom z dryftem, które są plagą gałki z potencjometrami, gałki i spusty z efektem Halla oferują również mniejsze martwe strefy i zwiększoną czułość. Nie jest on tak czuły, jak nieco bardziej zaawansowane gałki i spusty TMR, które można znaleźć w wielu kontrolerach premium, ale nie znam żadnej konsoli przenośnej oferującej obecnie tę technologię.

Dlatego jego system sterowania jest dość wszechstronny. Jedynym obszarem, w którym nieco zawodzi, jest brak wbudowanego sterowania myszą w grach wymagających wskaźnika. W przeciwieństwie do ultraelastycznych gładzików w Steam Deck lub unikalnych hybrydowych kontrolerów oferowanych przez Nintendo Switch 2 i Lenovo Legion Go 2, jedynym sposobem, w jaki mogłem symulować wprowadzanie danych za pomocą myszy na MSI Claw 8 EX AI+, było stukanie palcami w ekran dotykowy. To nie wystarczy w przypadku niektórych gier na Steamie i Windowsie. Aby być uczciwym wobec MSI, firma nigdy nie pozycjonowała Claw jako zamiennika dedykowanych komputerów do gier, ale jest przykre, że niektóre sekcje mojej biblioteki Steam pozostaną kusząco niedostępne. Oczywiście mogę podłączyć mysz przez USB lub Bluetooth, ale podważa to przenośność MSI Claw 8 EX AI+, czyniąc go mniej praktycznym jako przenośne urządzenie do codziennego użytku.

Kolejną wadą, którą mam, jest skaner linii papilarnych. Choć doceniam, że te wąskie skanery oszczędzają miejsce, są one nieefektywne pod każdym innym względem. Za każdym razem, gdy próbowałem zalogować się do MSI Claw, musiałem trzy lub cztery razy dotykać skanera małym palcem, aby dotrzeć do ekranu głównego, co jest niedopuszczalne w nowoczesnych urządzeniach . Ponieważ czytniki Touch ID w moich MacBookach wymagają tylko jednego dotknięcia, aby odblokować, szczerze żałuję, że MSI nie znalazło sposobu na zintegrowanie okrągłego skanera, takiego jak w nowoczesnych iPhone'ach .

MSI Claw 8 EX AI+ wyświetla na ekranie grę Clair Obscur: Expedition 33 na różowym tle.

Recenzja MSI Claw 8 EX AI+: wydajność

Wyniki testów wydajności MSI Claw 8 EX AI+

Przyjrzyjmy się imponującej wydajności MSI Claw 8 EX AI+, analizując wyniki testów, które pokazują jego możliwości w grach i aplikacjach. Oto, jak MSI Claw 8 EX AI+ wypadł w naszym zestawie testów porównawczych:

3DMark Port Royal: 3,544; Fire Strike: 12,358; Time Spy: 6,534

GeekBench 6.5: 2,492 (jednordzeniowy) ; 12,550 (wielordzeniowy)

Total War: Warhammer 3 1080p (Ultra) 81.3 kl./s (Niska) 142.5 kl./s

Cyberpunk 2077: 1080p (Ultra) 43 kl./s (Niska) 75 kl./s

Dirt 5: 1200p (Ultra) 48.3 kl./s (Niska) 95.7 kl./s

Czas pracy baterii w teście PCMark 10 (gry): 1:40 godz.

Choć MSI Claw 8 EX AI+ prezentuje się oszałamiająco, to, co naprawdę go wyróżnia, kryje się pod powierzchnią. Podczas gdy dotychczasowe laptopy gamingowe wymagały pewnych kompromisów w zakresie wydajności ze względu na kompaktowe rozmiary, w tym przypadku tak nie jest, dzięki wydajnemu chipsetowi Intel Arc G3 Extreme. MSI twierdzi, że Arc G3 Extreme powinien zapewniać średnio o 42% szybszą wydajność niż układ AMD Ryzen Z2 Extreme w Asus ROG Xbox Ally X, choć ta wartość wymaga wyjaśnienia.

Oczywiście, same testy wydajności nie wskazują, że Arc G3 Extreme jest liderem stawki. Claw 8 EX AI+ uzyskał wynik 2,492 punktów w teście jednordzeniowym i 12 550 punktów w teście wielordzeniowym w naszych testach GeekBench, w porównaniu z wynikami ROG Xbox Ally X wynoszącymi odpowiednio 2,788 i 12 883 punktów. Zatem pod względem mocy obliczeniowej nie ma znaczącej różnicy między tymi dwoma chipsetami, z niewielką przewagą Ryzena Z2 Extreme.

Jednak jeśli chodzi o wydajność graficzną , układ SoC Intela znacząco przewyższa AMD. Dzięki procesorowi graficznemu Intel Arc GPU B390, Claw 8 EX AI+ oferuje niesamowicie wysoką wydajność 3D – w naszych testach 3DMark uzyskał 3,544 punkty w Port Royal, 12 358 punktów w Fire Strike i 6,534 punkty w Time Spy, w porównaniu z 2,006, 9,141 i 4,033 punktami ROG Xbox Ally X. To wzrosty odpowiednio o 76%, 35% i 62%, co świadczy o wyjątkowo wydajnej grafice Claw.

Przekłada się to na niezwykle płynną rozgrywkę. Na ustawieniach Ultra, Total War: Warhammer 3 osiągał średnio 81.3 klatki na sekundę, podczas gdy na ustawieniach Low, Dirt 5 osiągał imponujące 95.7 klatki na sekundę, wciąż osiągając 48.3 klatki na sekundę na ustawieniach Ultra. Ale najbardziej zaimponowało mi to, jak dobrze radził sobie z Cyberpunkiem 2077 na ustawieniach Ultra z wyłączonym ray tracingiem, osiągając imponujące 43 klatki na sekundę – co czyniło grę w pełni grywalną i zawstydzało konsolę ROG Xbox Ally X, która osiągnęła zaledwie 8 klatek na sekundę.

Niestety, choć te specyfikacje wydają się imponujące w porównaniu z innymi laptopami do gier, największy konkurent Clawa nie znajduje się w tym przedziale cenowym. Wiele z naszych najlepszych laptopów do gier ma podobną cenę i oferuje znacznie lepszą wydajność.

Na przykład testowany przez nas Alienware 16X Aurora, wyposażony w procesor Intel Core Ultra 9 275HX, kartę graficzną Nvidia GeForce RTX 5070 i 32 GB pamięci RAM DDR5, kosztuje zaledwie kilkaset dolarów/funtów więcej, czyli 1,999.99 USD/1,799 GBP. Mimo to, znacznie przewyższa Claw, uzyskując 13 594 punkty w teście 3DMark Time Spy i 31 480 punktów w teście Fire Strike – odpowiednio prawie dwukrotność i trzykrotność wyników Claw. Oczywiście, nie otrzymasz tego samego kompaktowego formatu, ale zastanawiam się, czy ma to tak naprawdę znaczenie dla graczy gotowych wydać prawie 1500 USD na profesjonalny komputer do gier.

Dobra, dość już tych liczb i specyfikacji. Czas skupić się na tym, co naprawdę ważne: jak wyglądają rzeczywiste wrażenia z gry na MSI Claw 8 EX AI+.

Zbliżenie na urządzenie MSI Claw 8 EX AI+, pokazujące lewy joystick, pad kierunkowy, przycisk View, przycisk Quick Setting i menu MSI Quick Settings na ekranie.

Szczerze mówiąc, byłem pod ogromnym wrażeniem tego, co potrafi MSI Claw 8 EX AI+. Jak pokazują testy porównawcze, zapewnia on niesamowicie płynną liczbę klatek na sekundę . Podczas grania w grę 2D, taką jak Hollow Knight: Silksong , urządzenie utrzymywało idealną stabilność przy częstotliwości odświeżania 120 Hz, a każdy ruch Hornet podczas przemierzania bogatego i tajemniczego krajobrazu Pharloom był płynny niczym śnieg w wiosenny dzień.

Choć mogłoby się to wydawać niewielkim wyzwaniem, ta niezachwiana stabilność utrzymywała się również po przejściu na nowsze gry 3D. Clair Obscur: Expedition 33 działała niezwykle płynnie przy 60 klatkach na sekundę. Zamiast konieczności obniżania ustawień graficznych do minimum wymaganego do uruchomienia jej na Steam Deck, gra wyglądała fantastycznie i działała niezwykle stabilnie, pozwalając mi na przeprowadzanie kolejnych kontrataków na kolorowych bossów. Granie w nią w podróży było tak nowatorskim i przyjemnym doświadczeniem, że z przyjemnością ukończyłbym pozostałych opcjonalnych bossów w całości na moim urządzeniu mobilnym.

Chcąc wycisnąć z mojego MSI Claw 8 EX AI+ maksimum możliwości, spróbowałem nawet zagrać w The Elder Scrolls 4: Oblivion Remastered na Xboksie. Przyznaję, że moje oczekiwania były dość niskie, ponieważ słyszałem wiele osób narzekających na problemy z wydajnością na kartach graficznych Nvidia z serii 5000. Ku mojemu zaskoczeniu, gra była grywalna.

No cóż, mniej więcej. Przy ustawieniach grafiki ustawionych na niskie podczas eksploracji głębin Xedilianu, wydajność utrzymywała się na stabilnym poziomie 60 klatek na sekundę, co jest naprawdę imponujące jak na tytuł AAA Bethesdy. Jednak nie minęło dużo czasu, zanim pojawiły się pewne dziwne zachowania; sporadycznie doświadczałem zacięć dźwięku, a gdy wszedłem na bardziej zatłoczony otwarty teren, liczba klatek na sekundę spadła tak nisko, że przypominała raczej XIX-wiecznego Zoetropa niż RPG z 2025 roku. Ale wydaje mi się, że większość laptopów do gier automatycznie by się wypaliła, gdybyś odważył się spróbować, więc i tak zaliczę to jako zwycięstwo MSI.

Co więcej, Claw 8 EX AI+ wydaje się być w stanie utrzymać niską temperaturę przez cały ten czas. W porównaniu do swojego poprzednika, Claw 8 AI+, MSI twierdzi, że EX AI+ może osiągnąć dodatkowe 5 W mocy chłodzenia, o 25% wyższe ciśnienie statyczne wentylatorów i o 9% większy przepływ powietrza, dzięki wentylatorom dłuższym o 0.5 mm. Nie mogę ręczyć za dokładność tych konkretnych danych, ale z pewnością, nawet podczas epickich walk z bossami lub podczas maksymalnego obciążenia procesora, rzadko zauważyłem, że EX AI+ robi się nieznośnie gorący, co pokazuje siłę jego systemu chłodzenia.

To, co potrafi MSI Claw 8 EX AI+, jest naprawdę niesamowite . Moje jedyne zastrzeżenia dotyczą oprogramowania i problemów z wejściem.

Program uruchamiający MSI Center M na laptopie Claw był nieco zawodny . Czasami nie mogłem do niego uzyskać dostępu; naciśnięcie przycisku MSI nic nie dawało, a przełączanie się między oknami po prostu wracało do aplikacji Xbox. Co więcej, przejście do tego menu, a następnie powrót do gry, czasami powodowało blokadę wprowadzania, co oznaczało, że nie mogłem korzystać z ustawień konsoli, dopóki nie przełączyłem się ponownie. Nie jest to poważna wada, ale jest rozczarowujące, biorąc pod uwagę, jak stabilne są systemy operacyjne Steam i Xbox w porównaniu z nimi, i pokazuje, że nawet potężny MSI Claw 8 EX AI+ nie uniknie nieprzydatności systemu Windows 11 dla laptopów do gier.

Zbliżenie lewego górnego rogu urządzenia MSI Claw 8 EX AI+, pokazujące lewy spust, lewy przycisk barkowy, skaner linii papilarnych i dwa porty Thunderbolt 4.

Recenzja MSI Claw 8 EX AI+: Czas pracy na baterii

Biorąc pod uwagę potężną baterię 80 Wh, spodziewałem się, że MSI Claw 8 EX AI+ będzie miał wyjątkową wytrzymałość. W przeciwieństwie do skromnej żywotności baterii, jaką zapewnia mój 40-watowy Steam Deck – gdzie w większości gier 3D mam szczęście wytrzymywać 90 minut – potężna bateria Clawa sprawiła, że ​​spodziewałem się epickich sesji gamingowych. Z tego powodu byłem nieco zaskoczony wynikami w naszych testach porównawczych.

Podczas naszego standardowego testu baterii w PC Mark 10 Gaming, z wszystkimi ustawieniami ustawionymi na tryb zrównoważony zarówno na MSI Center M, jak i w systemie Windows 11, byłem zszokowany, widząc, jak bateria rozładowuje się ze 100% do 0% w zaledwie 1 godzinę i 36 minut. Będąc tak pewnym, że popełniłem błąd, skalibrowałem baterię za pomocą wbudowanego oprogramowania Claw, sprawdziłem wszystkie ustawienia i uruchomiłem test jeszcze dwa razy. Jednak w kolejnych testach udało mi się wytrzymać tylko 1 godzinę i 40 minut oraz 2 godziny i 31 minut.

Oczywiście, nie jest to całkowicie sprzeczne z moimi doświadczeniami – w domyślnym trybie AI urządzenia, podczas dwugodzinnej sesji gry w The Elder Scrolls 4: Oblivion Remastered , gra ta bez problemu rozładowała baterię do zera. Jednak gra ta jest niezwykle zasobożerna, nawet jak na specyfikację MSI, a gry 2D nie wydawały się być aż tak energochłonne.

O co tu chodzi? Pomijając wadę mojego egzemplarza testowego, podejrzewam, że duża bateria 80 Wh to tylko część obrazu, jeśli chodzi o czas pracy na baterii, jaki oferuje. Co jest ważniejsze? Tryb wydajności wspomagany przez sztuczną inteligencję.

Podczas gdy nasze standardowe testy wydajności optymalizują konsole i laptopy gamingowe w trybie zrównoważonym, domyślny tryb wydajności w MSI Claw 8 EX AI+ automatycznie dostosowuje zużycie energii w czasie rzeczywistym, aby osiągnąć optymalną wydajność w danym momencie. Oznacza to, że tryb, w którym najprawdopodobniej będziesz grać, wydłuży czas pracy na baterii bez zauważalnego spadku wydajności.

Nawet przy niskim poziomie naładowania baterii, pełne naładowanie nie zajmuje dużo czasu. Przy mocy ładowania 65 W, ładowanie baterii 80 Wh może zająć około 90 minut – i to idealnie pokrywa się z moim doświadczeniem. Po podłączeniu do kabla o mocy co najmniej 65 W, Claw ładował się regularnie przez około półtorej godziny. Zdarzały mi się jednak sporadyczne przypadki nietypowego zachowania, gdy ładowanie zatrzymywało się na poziomie 98% lub 99%, nawet po 20 minutach bez nadzoru, co sugeruje, że oprogramowanie monitorujące stan baterii urządzenia może być czasami niedokładne.

Urządzenie MSI Claw 8 EX AI+ wyświetla na ekranie sklep z grami Xbox.

Czy powinienem kupić MSI Claw 8 EX AI+?

Kup urządzenie jeśli…

Szukałeś niesamowitego występu.
Dzięki wydajnemu procesorowi Intel Arc G3 Extreme, MSI Claw 8 EX AI+ oferuje naprawdę wyjątkową wydajność jak na swoje niewielkie i przenośne rozmiary.

Chcesz mieć dostęp do wszystkich bibliotek gier na komputerze PC i konsoli Xbox, gdziekolwiek jesteś.
Instalowanie dodatkowych sklepów z grami na urządzeniu takim jak Steam Deck może być nieco kłopotliwe. Ale dzięki MSI Claw możesz łatwo uzyskać dostęp do sklepów z grami Steam, Xbox, Epic, GOG, EA i Ubisoft Connect.

Nie kupuj urządzenia, jeśli…

Twój budżet jest ograniczony.
MSI Claw 8 EX AI+ to niezwykle drogie urządzenie; w cenie 1,799.99 USD / 1,399.99 GBP / 2,849 AUD kosztuje więcej niż laptop do gier niż przenośna konsola do gier. Choć jest bardziej kompaktowy niż laptop, nie jest tak wydajny. W tej cenie możesz się przekonać, że… Inne telefony warte rozważenia. jak to Opcje takie jak iPhone 18 Pro Oferuje zróżnicowany stosunek jakości do ceny w tym przedziale cenowym. A jeśli szukasz urządzeń z najwyższej półki, możesz rozważyć... flagowe telefony składane.

Musisz włożyć mysz.
Jedną z cech, która sprawia, że ​​przenośne urządzenia do gier, takie jak Steam Deck czy Lenovo Legion Go, są tak wszechstronne, jest obsługa myszy. Brak podobnej funkcji w Claw 8 EX AI+ oznacza, że ​​nie jest on kompatybilny z niektórymi grami obsługiwanymi myszką, chyba że podłączysz mysz zewnętrzną.

Recenzja MSI Claw 8 EX AI+: Warto rozważyć alternatywy

Przesuń, aby przewijać w poziomie

Funkcja

MSI Claw 8 EX AI+

Asus ROG Xbox All-in-One X

Lenovo Legion Go S (SteamOS)

Cena £

1,799.99 USD / 1,399.99 GBP / 2,849 USD

999.99 USD / 799 GBP

Ceny zaczynają się od 649.99 USD / 699 GBP

ekran

8-calowy ekran dotykowy IPS FHD+ (1920 x 1200), 16:10, 500 nitów, 120 Hz

7-calowy ekran dotykowy IPS FHD (1920 x 1080), 16:9, 500 nitów, 120 Hz

8-calowy ekran dotykowy IPS WQXGA (1920 x 1200), 16:10, 500 nitów, 120 Hz

Jednostka centralna (CPU)

Procesor Intel Core Ultra 7 258 V

AMD Ryzen AI Z2 Extreme

AMD Ryzen Z2 Go (do AMD Ryzen Z1 Extreme)

Grafika

Karta graficzna Intel Arc 140V

Karta graficzna AMD Radeon RDNA 3.5

Zintegrowana karta graficzna AMD Radeon

Pamięć o dostępie swobodnym (RAM)

32GB LPDDR5X-8533

24GB LPDDR5X-8000

16 GB / 32 GB LPDDR5X-6400

Przechowywanie

Dysk SSD 1 TB PCIe Gen4 NVMe M.2

Dysk SSD 1 TB M.2 2280 PCIe 4.0

Dysk SSD PCIe 4.0 o pojemności 512 GB / 1 TB

porty

2x Thunderbolt 4, 1x czytnik kart microSD Express, 1x gniazdo słuchawkowe/mikrofonowe 3.5 mm

1x Thunderbolt 4, 1x USB-C, 1x czytnik kart microSD, 1x gniazdo audio 3.5 mm combo

2x USB4, 1x czytnik kart microSD, 1x gniazdo audio 3.5 mm combo

waga

1.75 funta / 794 g

1.58 funta / 715 g

1.63 funta / 740 g

Wymiary

299 x 126 x 24 mm / 11.77 x 4.96 x 0.94 cala

290.8 x 121.5 x 50.7 mm / 11.45 x 4.78 x 2 cala

299 x 127.55 x 22.6 mm / 11.77 x 5.02 x 0.88 cala

Asus ROG Xbox Ally X wyposażony jest w chipset AMD Ryzen AI Z2 Extreme, który zawiera nieco mniej imponujący układ graficzny AMD Radeon RDNA 3.5, i nie oferuje aż tak dużej ilości pamięci RAM – oferuje 24 GB zamiast 32 GB, jak w modelu Claw. Zaletą jest to, że jest znacznie tańszy – kosztuje o 700 USD/600 GBP/1250 AUD mniej, dzięki czemu jest bardziej dostępny dla szerszego grona użytkowników. Przeczytaj naszą pełną recenzję Asus ROG Xbox Ally X.

Lenovo Legion Go S (SteamOS)
Dzięki zintegrowanej karcie graficznej AMD Radeon, 16 GB pamięci RAM i dyskowi SSD o pojemności 512 GB, Lenovo Legion Go S (SteamOS) to motocykl turystyczny w porównaniu z superbike'iem MSI Claw. Mimo to, Lenovo Legion Go S zapewnia stabilną wydajność, zapewniając bardzo wysoką płynność odtwarzania podczas gry w Baldur's Gate 3 przy maksymalnych ustawieniach, a także stałe 40 klatek na sekundę (fps) w Black Myth: Wukong przy najniższych ustawieniach. A także... Tańszy niż którykolwiek z konkurentów Tutaj, w cenie początkowej 649.99 USD / 699 GBP / 1,329 USD. Przeczytaj naszą pełną recenzję Lenovo Legion Go S (SteamOS).

Dwie ręce kobiety trzymającej MSI Claw 8 EX AI+ podczas gry w Clair Obscur: Expedition 33.

Jak testowałem MSI Claw 8 EX AI+

  • Testowałem go przez okres dwóch tygodni
  • Próbowałem grać w wiele gier z różnymi ustawieniami grafiki.
  • Przeprowadzono pełen zestaw testów wydajnościowych TechRadar

Testowałem MSI Claw 8 EX AI+ przez dwa pełne tygodnie. Zadbałem o to, aby zagrać w szeroką gamę gier z wielu sklepów z grami, zarówno z biblioteki Steam TechRadar, jak i z Xbox Game Pass Ultimate. Dodatkowo, przetestowałem wiele gier z różnymi ustawieniami grafiki, od oszczędnych gier 2D po wymagające tytuły AAA 3D.

Aby dokładniej ocenić wydajność , przeprowadziłem nasz standardowy zestaw testów porównawczych. Nie tylko uzyskałem szczegółowe wyniki wydajności w 3DMark i GeekBench 6.5, ale także przeprowadziłem serię testów liczby klatek na sekundę (fps) w grze, zarówno przy ustawieniach ultra, jak i niskich. Aby sprawdzić żywotność baterii urządzenia, przeprowadziłem kilka testów baterii w PC Mark 10 Gaming Battery, aby sprawdzić, jak szybko bateria rozładowuje się od 100%, i zmierzyłem czas ładowania od 0% do 100%, używając kabla o mocy przekraczającej maksymalną moc ładowania 65 W.

W ciągu mojej kariery testowałem szeroką gamę urządzeń peryferyjnych i akcesoriów do gier, od kontrolerów bezprzewodowych po przenośne urządzenia do gier . Znaczną część moich czterech dekad życia poświęciłem również na granie w gry komputerowe, niezależnie od tego, czy były to gry RPG , gry akcji i przygodowe, czy kreatywne gry z otwartym światem. Chociaż nie pamiętam dokładnych szczegółów, powiedziano mi, że ta inwestycja zwróci się lada dzień.

  • Data pierwszej kontroli: sierpień 2026 r.
  • Przeczytaj więcej o Jak testujemy produkty?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.